Alespoň jednou v životě se každý z nás setkal s nevhodně umístěným osvětlení v pokojí. Většinou je jedno centrální a nedostačující, občas je úplně mimo mísu. Jako designér se s takovou situací musím poprat docela často. A teď babo raď. Sekat rovná se hororová situace, na sádrokartonový podhled musíte mít dostatečnou výšku stropu. Existují lišty, různé…. od nevzhledných až po designové. Lankový systém, taky dobrý. No a někdy se vám nehodí vůbec nic a navíc máte hravou náladu a chcete tvořit.

Taková situace nastala při navrhování dětského pokojíčku. Jedná se o podkrovní, úzkou, dlouhou místnost s relativně nízkým stopem a jedním centrálním osvětlením. Navrhla jsem nábytek v bílé barvě, a aby nevypadal moc sterilně a studeně, rozhodla jsem se, polepit ho nádhernými samolepkami ve tvaru autíček, letadýlek a mráčků. Kolekce samolepek byla vytvořená na zakázku ve spolupráci s firmou Lepeeto. No a právě to letadýlko mě inspirovalo k tvorbě centrálního osvětlení. V grafickém programu, ve kterém běžně navrhuji, jsem vytvořila docela dokonalou napodobeninu letadlové samolepky. Původně v plánu byla tři letadla, ale vzhledem k malé vzdálenosti prostřední objímky od vestavěné skříně jsem musela zvolit jiný menší tvar. Proto jsem dokreslila mráček. Vytvořila jsem obrázky, zvětšila je na požadovanou velikost, vystřihla a odevzdala šikovnému truhláři, který z překližky vyřezal dvě letadla a jeden mráček. Vyvrtal uprostřed každého kusu díru na objímku, samozřejmě podle průměru základu lustru koupeného v Ikei. Poté jsem se vydala hledat barvy. Nejlepší nabídku paradoxně neměli velké obchodní řetězce ale malý obchůdek s neuvěřitelně širokou nabídkou všech nátěrů, barev, štětců a všeho na co si vzpomenete. Povedlo se mi najít odpovídající barvy v malém balení za výbornou cenu. Jen bílou jsem musela koupit ve spreji a byl to dobrý nápad. Vyřádila jsem se jako sprejer u tvorby mráčku. Něco na tom sprejerství bude :) .

Byla to svým způsobem relaxace, výtvarná výchova po x letech :). Natírala jsem schválně trochu nedokonale, aby to vypadalo dětsky, tvořivě. Tímto nechci schovat nešikovnost, fakt to byl záměr :).

No a cena? Myslím, že přijatelná :). Baldachýn s třemi objímkami z Ikea stál 200,- Kč, práce truhláře také 200,- Kč a modrá, žlutá a bílá barva dohromady 310,- Kč. Suma sumárum 710,- Kč. Pocit z odvedené práce – k nezaplacení :). Teď už zbývá jen koupit odpovídající žárovky vhodné do dětského pokoje a po montáži nábytku, která proběhne během léta, pověsit letadýlka, lehnout si na podlahu a konečně kouknout jak vypadají v celé své kráse…….

A vy se, prozatím můžete podívat na fotky z výroby.