Jednou jsem četla, že v Milaně i řidiči městské hromadné dopravy mají lakované blýskající se boty a značkové brýle. Musím říct, že je to pravda. No a v tomto městě, považovaném za Mekku módy a designu, se každoročně koná i Saloni, jeden z největších veletrhů nábytku. Je to jedna velká show. Vystavují tam, všechny známe a neznámé světové značky. Musí tam být. Kdo tam není, jako kdyby neexistoval. A platí to i o lidech co se zabývají designem. Prostě ten zářez “BYL JSEM V MILANĚ NA I SALONI“ musíte mít. Být součástí této události je neuvěřitelný zážitek. O inspiraci ani nemluvě.

Už v metru poznáte, kdo směřuje k Rhofiera. Krásně oblečení charismatičtí lidé, vybavení příručním zavazadlem, do kterého budou dávat tuny katalogů, ze kterých pak ještě dlouho budou čerpat inspiraci. Posílená doprava nestačí. Čekáme na další vlakovou soupravu a tlačíme se k místu, kde by tak asi mohli zastavit dveře. A tlačí se všichni i s kufry. Najednou si všímám, že to není nepříjemná tlačenice, kde se všichni koukají vraždícím pohledem a čekají na někoho, kdo jim omylem šlápne na nohu, aby se mohli pohádat. Byla to jedna velká hra. Všichni se usmívali, kuli pikle jako děti a vymýšleli způsob, jak co nejvtipněji zabrat vytoužené místo. Netušila jsem, že boj o sedadlo může být tak krásný. Jedeme 16 zastávek a já přemýšlím, jak Italové mohou mít tak naleštěné boty…

A jsme na místě. V duchu přemýšlím, že se nějaká Čína se svojí přelidněnosti může jít zahrabat. Před námi bylo hotové mraveniště. Protlačili jsme se k odbočce E-tiket. Mimochodem koupit elektronickou vstupenku byl výborný nápad. Když se zaregistrujete na jejich webových stránkách a vstupné zaplatíte předem, získáte spoustu výhod. Zaprvé, vstupné je levnější. Zadruhé, vyhnete se čekání na lístky. A za třetí, používáte vchody vyhrazené pro předem registrované, což vám nesmírně ušetří čas. Prošli jsme turniketem a konečně byli na místě. Už jsme měli jisté zkušenosti z loňského roku. Nehrnuli jsme se do první budovy ale, spolu s řekou lidí, pokračovali k Euroluce – mezinárodní výstavě osvětlení. A svítilo to tam pořádně :) .

Je zbytečné pojmenovávat všechny vystavovatele. Bylo jich strašně moc. Od nejznámějších světových jmen, až po malé firmy a designové nadšence. A trendy? Všichni se snažili zviditelnit žárovku. Edison by měl radost. Hodně velkou roli hrál kov v podobě stínidel, podstavců, různých šroubů, trubek a lan. A samozřejmě sklo ve všech podobách. Hravá světla napodobující balonky, planety, zvířata a dětský svět. Ozdobená motýly, andělskými křídly, rozdávala svou krásu na všechny strany. Hned u vstupu jsem zjistila, že světla zaberou celý den a bylo to tak.

Pro co nejlepší využití času jsme vymysleli systém. Spočíval v tom, že jsme prohlídli pár stánků, vyměnili vizitku za katalog (v lepším případě za USB). Popovídali s obchodním zástupcem a po zaznění nesnesitelné bolesti v nohou, šli na výborné italské kapučíno . A tak pořád do kola. V šest hodin, kdy se zavírají brány výstaviště, jsme zase vpluli do řeky lidí, která se, už mnohem pomalejším tempem, posouvala směrem k bráně. Na všech byla vidět únava, ale také spokojenost a fakt, že vyčerpání z celodenního chození vyvažuje pocit nesmírné spokojenosti a naplnění. V duchu jsem se modlila, aby na sto procent přetížené příruční zavazadlo vydrželo cestu do hotelu. Schovávalo totiž v sobě několik desítek kilo katalogů a nejsem si jistá, že výrobce kufrů počítal s takovou situací.

No a znovu jsme byli v metru a znovu vtipně bojovali o sedadla. Samozřejmě úspěšně, jak jinak :) .

Tak a máme první den za sebou a oceňujeme přítomnost vířivé vany na hotelu. Namáčíme bolavé nohy do vany a listujeme katalogy, třídíme fotky a doufáme, že hladina adrenalinu klesne a my budeme moct usnout. Čeká nás další den plný designové krásy.

I když jsem na začátku říkala, že nebudu jmenovat jednotlivé vystavovatele, přece připomenu ty, co mě nejvíc zaujali.

Tady jsou: Wever and Ducré, LEDS – C4, Ingo Mauer, Toscot, Album, Brokis, Fontana Arte, Il Fanale, IZF, Diesel, Veneti a studium a Mertinelli lucce. No a ve fotogalerii se můžete podívat na jejich úžasné designerské skvosty.