Vešla jsem do vstupní haly Šanghajského výstaviště a hned mne zaujali obrovské hodiny ve tvaru barevného draka na zlatém kole. Vskutku čínské, pomyslela jsem.

Pak mne zaujala vitrína, ve které byli kousky barevného materiálu připomínající křídla insektu. Fascinující.

Najednou se vedle mě objevil starší prošedivělý pán a s obrovskou pokorou začal vysvětlovat technologii, pomocí které se vyráběl zlatý drak a materiál ve vitríně. Technologie byla zvláštní a zajímavá, ale ještě víc bylo zajímavé nadšení vypravěče. Měl schopnost zaujmout. Ještě dlouho poté jsem slyšela jeho hlas …

Večer koukám na stránky Shanghai exhibition centre a ejhle. Ten kouzelný prošedivělý pán byl tvůrce hodin, Dr John C Taylor osobně. 450 kg vážící “Dragon Chronophage”, inovativní světový projekt v překladu z latiny znamená “Žrout času”. Pro jeho vytvoření byla použita pozlacená nerezavějící ocel, tvarovaná pomocí speciální technologie, která používá exploze pod vodou. Koncentrované kruhy ukazují vteřiny minuty a hodiny jako nikdy před tím. “Dragon Chronophage” představuje fyzikální interpretaci Einsteinovy myšlenky o relativním čase: Každá minuta může jít rychleji nebo pomaleji, dokonce se může i zastavit. Ale každých pět minut hodiny dostihnou reálný čas – “catches up with ‘real’ time”.

Tým tvůrců, hledal inspiraci ve tvorbě Johna Harrisona, který v roce 1765 dostal Longitude Price za svůj “Marine Chronometr”.

Pokud se chcete blíže seznámit s ideologií a prací Dr Johna C Taylora, podívejte se na jeho stránky www.johnctaylor.com